Мораторій на відключення боржників діяв ще з весни 2022-го. І тисячі українців скористалися забороною на відключення, аби просто не сплачувати рахунків за комірне. Принаймні в цьому переконують урядовці. І додають: борги суттєво зросли. Щоправда, точних цифр не називають. Цю інформацію від початку великої війни держава приховує. Водночас незалежні аналітики стверджують: 55% боргів по країні накопичили заможні споживачі. Із доходами в них усе гаразд, а от бажання платити за послуги ЖКГ немає.

Борги шкодять не лише енергетичним компаніям, наголошують в уряді. Коштів бракує на швидке відновлення електропостачання після обстрілів чи стихійних лих. А взимку ризики особливо високі.
Зі скасуванням мораторію на відключення уряд повернув і різноманітні штрафи, пені й відсотки. Їх компанії-постачальниці електроенергії можуть нараховувати боржникам уже із січня.
Відключення від комунальних послуг й надалі під забороною в зонах бойових дій. Перелік таких населених пунктів затверджує уряд своєю постановою.
Про те, яка ситуація з боргами у нашому регіоні, ми попросили розповісти начальницю Криничанського ЦОК ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» Тетяну НЕСТЕРЕНКО:

— YASNO (ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги») постачає електроенергію усім жителям Дніпропетровщини – це 1,5 млн родин. На території області діє мережа енергоофісів YASNO, де споживачі можуть переукласти договір, замовити енергоефективні товари, а також отримати консультації з питань електропостачання. Криничанський енергоофіс обслуговує 17,5 тис. побутових клієнтів та майже 600 малих непобутових і юридичних споживачів Криничанської, Божедарівської та Затишанської територіальних громад.
— Тетяно Леонідівно, у яких випадках споживача можуть відключити від електропостачання?
— Кабмін вніс зміни у постанову, яка регулює питання оплати житлово-комунальних послуг під час воєнного стану. Відтепер побутові споживачі, які проживають на територіях, де не ведуться бойові дії, можуть буть відключені по причині заборгованості. Зокрема, постачальник може ініціювати обмеження електропостачання через несплату рахунків. Заявка на відключення направляється оператору системи розподілу і він вже безпосередньо виконує технічні роботи. На території Дніпропетровщини відключення боржників розпочалися з кінця січня.
— А яка найбільша сума боргу має бути, за яку споживач підлягає відключенню?
— Після зняття мораторію відключення, у першу чергу, будуть застосовані до клієнтів, які мають найбільший термін та суму заборгованості. Але слід пам’ятати, що законодавством не визначена мінімальна сума боргу для відключення. Тому, аби не потрапити у групу ризику, просимо усіх споживачів оплатити рахунки найближчим часом. Загалом заборгованість побутових клієнтів, яких обслуговує Криничанський енергоофіс, складає понад 12 млн грн.
— А чи є можливість у боржників реструктуризувати набуті борги?
— Якщо споживач має значний борг, але не має фінансової можливості сплатити всю суму одразу, він може оформити договір реструктуризації. Тобто, може сплачувати борг частинами протягом певного періоду за умови першого внеску у розмірі 30% від суми заборгованості. Такі випадки розглядаються в індивідуальному порядку. Для оформлення договору реструктуризації клієнту потрібно звернутися до енергоофісу.
— Тетяно Леонідівно, а як відновити електропостачання після відключення?
— Для відновлення електропостачання потрібно виконати дві умови. По-перше, повністю сплатити борг постачальнику. По-друге, сплатити послуги відключення та підключення оператору системи розподілу. Це може коштувати як кількасот, так і декілька тисяч гривень. Після надходження всіх оплат розпочинається процес відновлення електропостачання. За законодавством він може тривати до 3-х днів у містах та до 5-и днів у сільській місцевості. Таким чином, клієнт не лише має додаткові витрати окрім оплати боргу, а ще й декілька днів може бути без світла. Щоб цього не допустити, дуже важливо оперативно сплатити борг, як тільки отримали попередження. Тоді відключення буде скасовано.
Розмову вела Олена МУШИК