Дніпропетровська область,
Криничанщина
Сьогодні:
Середа, 10 Червня
icon clock01.10.2021
icon eye174
Здоров'я Новини

Олександр Комаріда: «ПАНДЕМІЯ ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ У ПАНДЕМІЮ НЕВАКЦИНОВАНИХ»

Більшість регіонів України стрімко наближаються до червоної зони адаптивного карантину. Нова хвиля Covid-19 щодня вкладає на лікарняні ліжка тисячі людей. З самого початку пандемії зафіксовано вже понад 50 тис. летальних випадків. У якому стані готовності система охорони здоров’я, як іде процес вакцинації та чого чекати українцям цієї осені — на ці та інші питання журналістів східних і південних областей (в тому числі і газети «Нові рубежі») у Києві відповідав перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр КОМАРІДА.

Фото Українського кризового медіа-центру

НОВА ХВИЛЯ COVID-19: ПОТОЧНИЙ СТАН ТА ПІДГОТОВКА ЛІКАРЕНЬ

Найкритичніші моменти ковідної хвилі Україна пережила минулої осені та навесні теперішнього року. Наразі Міністерство охорони здоров’я вживає всіх заходів, щоб такої критичної ситуації більше не було, але враховуючи динаміку захворюваності і поширення нового штаму Дельта, ми всі бачимо, що новий спалах на підході. Для цього МОЗ вживає всіх можливих заходів.

Наразі вже понад 250 лікарень законтрактовані з НСЗУ і визначені як ковідні лікарні першої та другої хвилі реагування.

Також підготовлені лікарні третьої хвилі. Іще на всяк випадок резервні лікарні, які будуть долучатися для прийому й лікування пацієнтів з ковідом у разі необхідності. Потужності лікарень першої хвилі налічують 38 943 ліжка, з них 37 222 з киснем (96%) та 3 211 реанімаційних. На випадок песимістичного сценарію фахівцями МОЗ також розроблено плани дій та розраховано кількість необхідних ліжкомісць. Особливо продовжують нарощувати постачання централізованим високопотоковим киснем. Заступник міністра запевнив, що потужностей і спроможностей системи охорони здоров’я вистачить навіть і для песимістичного сценарію.

Постійно вносяться зміни до стандартів надання медичної допомоги і до протоколу лікування Covid-19. Останні зміни, підписані міністром, стосуються інноваційних лікарських засобів, які Україна отримала після домовленостей під час візиту Президента України Володимира Зеленського та міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка до США на передачу Україні в якості гуманітарної допомоги інноваційних ліків прямої дії на коронавірус. 20 тис. флаконів Бамланівімабу (Bamlanivimab) та 40 тис. флаконів Етесевімабу (Etesevimab) доставлені в Україну на початку вересня. Це монокленальні антитіла, які використовуються в комплексі. Найближчим часом вони будуть розвезені в регіони для подальшого використання.

Можна почути багато про те, що не доведена їхня ефективність і вони безпорадні проти штаму Дельта. Але це насправді просто інформаційні маніпуляції. Тому що специфічного лікування COVID-19 поки не існує. По всьому світу зараз проводяться клінічні дослідження. І якщо вони показують, що користь від використання препарату більша, ніж потенційний ризик від його використання, він стає рекомендованим для застосування в екстренних випадках. Це комплекс препаратів підтримки та допомоги організму перебороти хворобу в першу чергу для групи ризику –людей віку 60+ та із супутніми захворюваннями. Препарат рекомендується вводити якнайшвидше після позитивного прл-тесту. Він прямої противірусної дії і запобігає ускладненням і тяжким наслідкам. Довелося багато попрацювати, аби доставити цей препарат. Також працювали із лікарями задля того, аби правильно прописати в умовах України його використання саме для вразливих категорій.

Перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександр КОМАРІДА

«Держава намагається спрацьовувати на випередження і закуповує все необхідне для реагування на хвилю та лікування пацієнтів: вже придбано 14 346 флаконів препарату Ремдесивір, 2784 флакони препарату Тоцилізумаб», — каже заступник міністра.

Завдяки роботі з національними виробниками та дистриб’юторами, вдалось задовольнити ринок препаратів та завчасно виробити запаси препаратів, що можуть додатково призначатися при лікуванні COVID-19 — жарознижувальні, антикоагулянти, антибіотики.

ВАКЦИНАЛЬНА КАМПАНІЯ ВІД COVID-19: ОСІНЬ 2021

За останні три місяці 98.1% госпіталізовних із COVID-19 в Україні — невакциновані, 99.2%% померлих від коронавірусу в Україні за останні 3 місяці були невакциновані (за даними Електронної системи охорони здоров’я). Таким чином, напрошується висновок, що коронавірусна пандемія перетворюється у пандемію невакцинованих.

Тож перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда закликає усіх українців долучитися до кампанії вакцинації і наполягає, що щеплення проти COVID-19 ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби, госпіталізації й рятують життя пацієнтів.

У зоні найвищого ризику важкого перебігу та смерті від COVID-19 люди 60+, люди із супутніми захворюваннями, як-от цукровий діабет, серцево-судинні, онкологічні захворювання та ті, хто щоденно контактує з великою кількістю людей, наприклад медики, освітяни, працівники державних органів.

Станом на 13 вересня 2021 року 82% усіх померлих від COVID-19 в Україні – це люди старші 60 років, від коронавірусної хвороби померло 54 457 осіб, з них 44 561 у віці 60+. Як показує статистика, у найтяжчому стані у лікарнях перебувають саме невакциновані пацієнти. Ситуація ускладнюється, неефективність деяких ліків уже очевидна, постійно вносяться зміни у протоколи лікування. Тож насправді краще вакцинуватися, щоб потім не мати проблем і, навіть захворівши, все ж таки легше перенести хворобу.

в Україні немає дефіциту вакцини проти Covid-19

Олександр Комаріда запевняє, що в Україні немає дефіциту вакцини проти Covid-19. На разі доступні 3 вакцини: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac, Comirnaty від Pfizer. Кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя. Усі вони схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я та вводяться двома дозами. Відповідно до інструкцій інтервал між введенням першої та другої дози складає для:

CoronaVac/Sinovac — 14-28 днів;
Comirnaty/Pfizer — 21 день;
AstraZeneca — 4-12 тижнів.

При збільшенні кількості хворих і переходу до жовтого, помаранчевого чи червоного рівнів епіднебезпеки, саме вакциновані громадяни зможуть відвідувати заклади громадського харчування, спортзали, магазини, ходити в кіно, театри та розважальні заклади, де буде вакцинований персонал.

80% вакцинованих освітян хоча б першою дозою — умова роботи закладів освіти офлайн у разі введення жовтого рівня епідемічної небезпеки. Інакше заклади освіти переходять на дистанційне навчання. До слова, цього тижня через відсутність щеплень у освітян на дистанційне навчання перейшли учні старших класів майже усіх навчальних закладів Криничанської громади (7 із 10). У звичному режимі працюють тільки Червоноіванівський НВК, Семенівська та Дружбівська школи. Заклади освіти Божедарівської та Затишнянської громад також працюють у звичному режимі.

Підтвердити відсутність вірусної інфекції можна тільки ПЛР-тестуванням, яке зараз масово розгорнуто по всій Україні. Його результат діє протягом 72 годин. Наявний запас тестів дозволяє зробити більше ніж 2 млн досліджень, що має вистачити більш ніж на 4 місяці інтенсивної роботи. Ще є 2,3 млн експрес-тестів.

Міністерство охорони здоров’я та Національна служба здоров’я розробили дві версії внутрішніх COVID-сертифікатів в мобільному додатку «Дія» — «жовту» та «зелену». Вони працюють відповідно до нових карантинних обмежень для запобігання поширенню COVID-19. Уряд вже ухвалив зміни до постанови № 1236, які набули чинності з 20 вересня. Ухвалені зміни передбачають, що COVID-сертифікат матиме дві опції (так звані «жовтий» або «зелений») та міститиме інформацію про вакцинацію, негативний результат тестування (діє 72 години) або одужання від COVID-19. «Жовтий» сертифікат матиме інформацію про перше щеплення, а «зелений» — про повний курс.

Прикро визнавати, говорить Олександри Комаріда, але у нас люди починають вакцинуватися тоді, коли уже біда на порозі їхнього дому, коли помирають рідні та близькі люди. У більшості випадків людьми керує страх, а не сумління. А ще – небажанння втратити роботу. Та все ж таки МОЗ дотримується принципу добровільної вакцинації і наполягає на тому, що працівників потрібно переконувати, наводити приклади і навіть вмовляти, якщо треба, але ні в якому разі не погрожувати звільненням з роботи і не залякувати, аби не викликати ще більший супротив.

Наталя ДОЛГІХ
Зустріч відбулася у рамках спільного проекту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру міжнародного розвитку.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *