З 1 жовтня програма забезпечення інсулінами перейшла до адміністрування Національної служби здоров’я України та увійшла до переліку «Доступних ліків». Понад 5300 аптек та аптечних пунктів по всій країні відпускатимуть інсулін за електронними рецептами безоплатно або з доплатою. Вартість інсулінів аптекам відтепер напряму відшкодовуватиме НСЗУ.
Детально про всі нововведення журналістам розповіла заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко під час зустрічі, яка відбулася у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку, у якій взяли участь і представники «Нових рубежів».

Як зазначила Тетяна Бойко, для НСЗУ це надзвичайний виклик і важливий проект. Адже попередній досвід отримання інсуліну пацієнтами досить невтішний. Раніше державна субвенція спускалася на рівень органів місцевого самоврядування і, на жаль, розподіл цих коштів не завжди відповідав реальним потребам. Водночас у місцевих органів влади часто не вистачало власних коштів, якими вони мали покрити другу частину вартості таких ліків. Пацієнти через брак коштів змушені були приймати менші дози препаратів інсуліну, ніж їм призначено або пропускати їх.

Відтепер, щоб забезпечити рівний доступ до безоплатних препаратів пацієнтам упродовж всього року, механізм забезпечення інсулінами змінено. Програма реімбурсації інсулінів перейшла до Національної служби здоров’я, яка стала єдиним платником за програмою. З 1 жовтня і до кінця року на неї виділено 660 млн грн. Цього достатньо, щоб забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови запровадження та дотримання певних чітких правил. Програма реімбурсації інсулінів відкриває доступ до ліків для всіх громадян.

Пацієнти зможуть отримати препарати інсуліну у формі випуску «флакон» – безоплатно. Всі інші форми випуску – «картридж» та «шприц-ручка» – призначаються безоплатно лише для окремих груп пацієнтів згідно з призначенням лікаря-ендокринолога і віднесення пацієнта до відповідної клінічної чи соціальної групи. Або з доплатою 15% від вартості первинної упаковки за бажанням самого пацієнта.
Щоб отримати інсуліни за програмою «Доступні ліки», пацієнту потрібно:
1) відвідати ендокринолога;
2) мати складений ендокринологом індивідуальний план лікування, де лікар призначає тип та дозування інсуліну і вносить ці дані в електронну систему охорони здоров’я;
3) отримати електронний рецепт у ендокринолога (якщо первинний рецепт, то лише у нього!) або свого сімейного лікаря. Сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування і не може змінити призначення ендокринолога. Якщо тієї кількості інсулінів, які призначив ендокринолог недостатньо, то сімейний лікар направляє пацієнта знову до ендокринолога для коригування або створення нового плану;
4) прийти та отримати інсуліни у будь-якій аптеці у будь-якому населеному пункті, без прив’язки до місця реєстрації пацієнта та місця роботи лікаря, який видав електронний рецепт.

Впізнати таку аптеку можна буде за наліпкою «+Інсуліни». Крім того, знайти такі аптеки допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за безкоштовним номером 16-77. Також найближчим часом інформація з’явиться на онлайн-дашбордах НСЗУ.
Станом на 1 жовтня до програми реімбурсації інсулінів приєднались понад 560 аптечних закладів-юридичних осіб, які мають 5300 місць відпуску. Найбільша кількість у таких областях: Харківська область – 560, Дніпропетровська – 492, Львівська – 383.
Варто зазначити, що робота з підготовки до старту програми триває уже понад 3 місяці. НСЗУ розробила нові правила категоризації, за якими пацієнти будуть отримувати життєво необхідні ліки. Ще з липня стало обов’язковим ведення медичних записів щодо плану лікування пацієнтів із цукровим діабетом та реєстрація їх у електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Спеціально для лікарів-ендокринологів НСЗУ підготувала обов’язковий навчальний курс, аби вони навчилися створювати план лікування для пацієнтів, які потребують інсулінотерапії.
Аби програма стартувала, наполягає заступник голови НСЗУ Тетяна Бойко, надзвичайно важливо, щоб усі учасники процесу виконали певні умови. Чіткі правила та достовірні електронні дані дозволять бачити реальну картину споживання препаратів інсуліну, правильно розраховувати потребу в фінансуванні та розвивати програму реімбурсації інсулінів, розширюючи доступ до необхідних ліків для різних груп пацієнтів.
Наталя ДОЛГІХ
Довідково. Як повідомляла раніше у газеті від 18 вересня директор КП «КНП «Центральна лікарня КСР» Ольга ШВЕЦЬ, лікар-ендокринолог у Центральній лікарні Криничанської селищної ради станом на 15.09.2021 р. відсутній. Тому пацієнтам з цукровим діабетом необхідно звертатися до лікаря-ендокринолога у міста Кам’янське, Дніпро чи інші.