Дніпропетровська область,
Криничанщина
Сьогодні:
Неділя, 14 Червня
icon clock20.10.2023
icon eye374
Здоров'я

НЕ ЛИШЕ ЖІНОЧЕ ПИТАННЯ. Що потрібно знати про рак молочної залози

Наталя ДОЛГІХ, журналістка “НР”

Жовтень — місяць обізнаності про рак молочної залози. Щороку протягом цього місяця нам нагадують про важливість регулярних обстежень молочних залоз та про способи знизити ризики розвитку цього виду раку. Міжнародним символом при інформуванні суспільства про цю хворобу є рожева стрічка.

Ми вирішили розпитати наших читачів і читачок, як часто вони проходять медогляд, чи роблять це просто «для галочки», чи дійсно стежать за своїм здоров’ям? Коли останній раз були в гінеколога/мамолога/уролога? Чи знають, що на рак молочної залози хворіють не лише жінки, а й чоловіки?

А також для нашої читацької аудиторії – актуальна інформація, статистика та важливі контакти.

Ірина, 43 роки, м. Київ:

«Раніше, коли працювала в структурі, де медогляд був обов’язковим щорічно і без нього не допускали до роботи, я робила це регулярно. Зараз, на жаль, звертаюся до лікарів тільки, коли дуже сильно «припече». Ніколи не робила медогляди «для галочки», але і системності в цьому питання не маю.

Останній раз пройшла аналізи й УЗД обстеження цього вересня, зараз приймаю лікування, але оскільки не була у лікаря (через війну) понад 2 роки, маю проблеми із печінкою, і на це потрібно було звернути увагу раніше. Сподіваюся, що зараз вдасться відновити, хоча тепер це потребує значних фінансових вкладень. Вважаю, що слідкувати за здоров’ям — дуже важливо і тут не проходять жодні відмовки.

Востаннє у гінеколога була 2 роки тому (війна та й особливо наче нічого не турбувало), але нещодавно пройшла УЗД молочних залоз і гінекологічне».

Валерія, 17 років, Дніпро:

«Стоматолога і ортопеда проходжу регулярно, бо свого часу виникли проблеми, інших лікарів лише за потреби, тому що медогляд необхідний для навчального закладу».

Оксана, 42 роки, Німеччина:

«Я мама двох малих дітей (4 та 7 років). Через війну, я з дітьми виїхала за кордон. Я знала, що в перший час потрапити до лікарів за кордоном складно і чекати візиту доведеться декілька місяців. Також я розуміла, що у дітей за кордоном буду тільки я одна, і я маю бути здорова, бо несу відповідальність за їхнє життя і безпеку. Перед виїздом за кордон я відвідала гінеколога, зробила необхідне обстеження. Вважаю, що краще вчасно виявити хворобу і намагатись лікувати її, ніж чекати, коли вона забере твоє життя.

Мене завжди бентежили історії, коли через онкологічні захворювання діти лишались без мами чи тата. Тому краще робити все вчасно. Враховуючи мій вік, я хвилююсь про майбутнє своїх дітей. Тому, зазвичай, я намагаюсь відвідувати гінеколога 1 раз на рік та зробити необхідні обстеження, що рекомендує лікар (УЗД, мамографію, тощо)».

Наталя, 48 років, Кринички:

«Зазвичай, звертаюсь до лікарів, вже коли «припече». Втім, я відповідально ставлюсь до власного здоров’я — у дітей має бути здорова мама. Саме планування материнства, я б сказала, дисциплінувало мене. До обидвох вагітностей я готувалась  — проходила обстеження, підліковувала болячки, якщо такі були. Бо хотіла мати здорових діток і сама лишатись при здоров’ї.

Пригадала, востаннє була в гінеколога і уролога аж півтора роки тому… Бо боліло. А коли нічого не турбує, то якось і не до того наче. Бо нагальніших питань щодня чимало».

Володимир, 45 років, Кринички:

«Медогляд проходжу за потреби. Зазвичай раз на рік. Востаннє проходив у січні 2022. Переважно роблю це «для галочки». Зараз до медиків майже не звертаюсь принципово, щоб ніхто не подумав, що намагаюся відкосити від служби в ЗСУ. За здоров’ям намагаюся стежити, але все власним коштом. До уролога не звертався взагалі, оскільки поки що не було для цього підстав».

Олексій, 30 років, Дніпро:

«Намагаюся стежити за своїм здоров’ям, вчасно звертаюся до лікарів, займаюся спортом. В уролога був не раз, оскільки в дитинстві мав проблеми з сечовивідною системою, нирками. Пройшов курс лікування, тож тепер звертаю увагу на все. Чув, що чоловіки також хворіють на рак грудей, але, чесно, не вдавався в подробиці».

Дмитро, 35 років, Кринички:

«Медогляд переважно проходжу тільки для роботи. До лікарів іду тоді, коли вже болить. В уролога взагалі ніколи не був на прийомі».

Михайло, 45 років, Дніпро:

«Навіть не пам’ятаю, коли востаннє проходив медогляд. Стан здоров’я не турбує, тож до лікарів і не звертаюсь. В уролога, мабуть, років 10-15 тому був востаннє. Про випадки раку молочної залози у чоловіків знаю».

Як бачимо, серед наших респондентів саме жінки більш дбайливо ставляться до свого здоров’я, хоча і визнають, що дійсно проходять профогляди не так часто, як треба. А деякі чоловіки не поспішають звертатися до лікарів. Як розповідають самі жінки про своїх чоловіків: «Поки не впаде з ніг — до лікаря не піде». Тож і доводиться дружинам на них тиснути шантажем: «Ти не маєш права мене лишити саму з дітьми, та ще й з немічним чоловіком, якщо раптом що!».

Тим часом спеціалісти наголошують: обізнаність — перший крок в боротьбі проти раку молочної залози. Тож важливо знати, що це не тільки «жіноча» хвороба. Дійсно, рак молочної залози — найбільш поширений вид онкологічного захворювання у жінок, але чоловіки також схильні до ризику розвитку пухлини в тканинах молочної залози.

Рак грудей у чоловіків – це злоякісне новоутворення, яке може розвиватися на фоні генетичної схильності, гормонального дисбалансу чи неправильного способу життя. За даними Національного канцер-реєстру, він складає менше 1% від усіх випадків раку молочної залози та 1% від усіх випадків раку в чоловіків. Причина цього – необізнаність та несвоєчасне виявлення хвороби.

Спеціалісти Дніпровського обласного клінічного онкологічного диспансера зазначають, що симптоми раку грудей у чоловіків схожі з жіночими. Це може бути пухлина в районі грудей, горбиста шкіра в цьому місці, різні потовщення тканини залози, зміна форми грудей або соска, виділення з соска, біль, а також — збільшення лімфатичних вузлів в пахвовій частині тіла.

Як ми вже говорили, головна причина захворювання — зміни гормонального фону. Але є й інші фактори. Один із них — вік. За даними МОЗ, раком грудей найчастіше хворіють чоловіки старші 60 років. Рак грудей серед чоловіків може з’явитися через надмірну вагу, печінкові захворювання, на тлі прийому естрогенів, радіаційного впливу. Також захворювання може бути спровоковано генетичною поломкою — мутацією в генах BRCA1, 2, яка може передаватися від батьків.

В Україні захворюваність на рак молочних залоз залишається досить високою і становить  близько 75 на 100 тис. населення, зазначають у Дніпровському обласному клінічному онкологічному диспансері. В порівнянні цей показник у Дніпропетровській області – близько 83 на 100 тис. населення. Якщо говорити про світові показники, то це 45 на 100 тис. населення.

Головною причиною смертності від цієї патології в Україні є пізня діагностика. У Дніпропетровській області показник смертності становить 24%. Слід також зазначити, що рак молочної залози «помолодшав». Так, нині молоді жінки до 40 років хворіють частіше, аніж 30 років тому.

Таким чином, онкологічна патологія молочних залоз є проблемою глобальною. Вже 30 років існує так званий «рожевий жовтень» — місяць, коли говорять в усьому світі про профілактику та лікування раку молочної залози, проте показники захворюваності залишаються невтішними. Стає зрозумілим, що вирішення цього питання може бути тільки спільними зусиллями сімейних лікарів, гінекологів, хірургів, онкологів, а найголовніше — дбайливим та відповідальним ставленням до свого здоров’я з боку жінок і чоловіків.

У МОЗ наголошують, що своєчасна діагностика дійсно рятує життя. За їхніми даними, рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок. Для виявлення раку грудей у чоловіків та жінок використовують однакові методи: мамографія, УЗД, пальпація. Окрім цього існують генетичні тести, які допомагають установити, чи є у людини схильність до цього виду онкології. З’ясувати – чи є проблема і яка саме, може тільки спеціаліст або спеціалістка: мамолог, гінеколог-ендокринолог або хірург-мамолог.

Ось що розповідає в.о. генерального директора Дніпровського обласного клінічного онкологічного диспансера Юлія Заворотня:

«Найдієвішими методами профілактики раку молочної залози є самоогляд 1 раз на місяць грудей під час прийняття душу, наприклад. Та УЗД молочних залоз 1 раз на рік до 40 років, а після досягнення сорокарічного віку – мамографія. Тим більше, що в закладах охорони здоров’я, які уклали договори з НСЗУ за пакетом «Мамографія», це дослідження виконується за програмою медичних гарантій безкоштовно, за наявності електронного направлення від сімейного або лікуючого лікаря».

Мамографія — це рентген молочних залоз. Цей метод може виявити пухлини, які ще невідчутні при пальпації та ніяк не помітні. Зокрема пройти мамографічне дослідження можна в Дніпровському обласному клінічному онкологічному диспансері за адресою: вул. Космічна, 21. Попередній запис телефоном: 056-720-79-01.

Як і всі скринінгові методи, мамографія має свої обмеження. Це означає, що подекуди можливі хибно позитивні й хибно негативні результати. Та вчасна мамографія та уважність до тривожних симптомів переважно дозволяють виявити рак молочних залоз на ранніх етапах і успішно його подолати.

Первинний огляд молочних залоз обов’язково проводять сімейні лікарі, гінекологи чи гінекологині.  На які прояви організму, що стосуються раку молочних залоз, слід негайно звернути увагу, розповідає лікарка КНП Кам’янської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Ольга Семененко:

– Асиметрія сосків на грудях. Груди рідко є тотожними й ідеально симетричними, проте якщо раптом різниця у формі та розмірах стала разючою, на це слід звернути увагу.

– Виділення із сосків (кров, гній).

– Нерівна поверхня шкіри в зоні сосків і навколо — є горбики, нерівності, шкіра лущиться.

– Сосок провалився.

– Почервоніння шкіри довкола соска.

– При пальпації відчувається ущільнення.

– Відчувається біль у будь-якій частині грудей.

– Одна з грудей (чи обидві) змінили форму, і справа не у фазі менструального циклу, зміні маси тіла, вагітності чи лактації.

При цьому Ольга Анатоліївна наголошує, що ці симптоми не конче означають ймовірний рак грудей — їх можуть спричинити й інші стани. Та ці симптоми точно є приводом для негайного візиту до лікаря/ки.

Нагадуємо, що в українських закладах охорони здоров’я мамографію можна зробити безкоштовно. Причому як в державній лікарні, так і у приватній клініці. Для цього потрібно лише електронне направлення від сімейного лікаря, яке можна отримати у телефонному режимі (на телефон прийде електронний код, який необхідно надати для проходження дослідження). Тож бережіть себе і будьте здорові!

Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу