ПРО «СМІТТЄВУ» ПРОБЛЕМУ
Більшість жителів Криничанщини дорослого віку пам’ятають ті часи, коли питання «Куди подіти сміття?» було доволі проблемним. Тоді гори сміття на узбіччях доріг, приховані взимку у лісосмугах мішки зі сміттям навесні майоріли різнобарв’ям. Немало непотребу було й біля водойм.
Як тільки не боролися, що тільки не вигадували для тих сміттєзлодіїв: і штрафи виписували, й адмінпротоколи складали. Нічого не допомагало. Проблему вдалося вирішити тільки тоді, коли, як і годиться у цивілізованому суспільстві, встановили контейнери для збору сміття. Відтак почала курсувати і спеціалізована машина, яка при наповненні контейнерів за графіком вивозить непотріб із сміттєвих баків на сміттєзвалище. Тоді навіть були чутки про будівництво на території громади сміттєпереробного заводу.

Більшість законослухняних громадян відразу ж уклали договори на вивіз сміття і стали справно платити за надану послугу. Відтоді багато часу сплинуло. Чимало контейнерів вже поржавіло і їх замінили на сучасні нові. Так, у 2021 році Криничанська селищна рада придбала за кошти місцевого бюджету 17 нових сміттєвих баків, у 2022-му — 20. Додалося й 10 нових сміттєвих контейнерів за рахунок КП КСР «Добробут». До речі, старі сміттєві баки добробутівці реставрують, ремонтують, підлампічують, даючи їм «друге життя». Для потреб населення придбали іще один сміттєвоз.

Абонплата з вивозу твердих побутових відходів для населення з 1 січня 2022 року дещо подорожчала: була 20.00 грн, стала 26.00. Хоча і ця ціна, зазвичай, не покриває витрати, стверджує директор КП КСР «Добробут» Оксана Костюк. Нічого, на жаль, не змінилося і в тому, що ті, хто справно платив за надану послугу, так і продовжують це робити сьогодні. А ті, що першими виносять чи вивозять сміття, вигадують фантастичні історії… Одні стверджують, що у них зовсім немає сміття (цікаво, хто при здоровому глузді повірить у цю нісенітницю), а деякі стверджують, що вони самотужки вивозять непотріб на сміттєзвалище.

І сміх, і гріх — до чого тільки не вдаються люди, аби когось обдурити, не дорожать навіть своїм добрим ім’ям. А ціна питання всього навсього 26.00 грн на місяць, чи 87 копійок на день. І ваша оселя, і ваш двір будуть, як і ваша совість, чисті.
Найогидніше у цій історії те, що неплатники вважають себе розумнішими і практичнішими за тих, хто справно і вчасно сплачує, продовжуючи нишком вивозити своє сміття за рахунок тих, хто сплачує.
Це все, звичайно, емоції. А ось вам і цифри. Кількість населення у Криничанській ОТГ на 1 січня 2022 року складає 19397 чол. Із них по Криничках — 4266. Із цих 4266 сплачують за вивіз сміття лише 2074, це близько половини. Кількість договорів, укладених з КП КСР «Добробут», становить 1124. До прикладу, на вулиці Мирній, що в Криничках навпроти школи №1, зафіксовано 44 домоволодіння. Оформлено лише 21 договір на вивіз твердих побутових відходів. Це, як бачимо, теж лише половина.
По Аулах цифри такі: в селищі проживає 3991 чол. Із них за вивіз твердих побутових відходів сплачує 660 чоловік. До речі, це з урахуванням внутрішньо переміщених осіб, які нині мешкають в Аулах і з якими уклали договори на вивіз сміття. Всього по Аулах укладено 356 договорів.
У Світлогірському мешкає 1467 чоловік, із них тільки 177 сплачує за вивіз сміття, укладено 91 договір з КП «Добробут». Червоний Яр: в селі мешкає 524 чоловіки, на цю кількість населення 44 укладених договори; по с.Чернече населення становить 349 чоловік, укладено договорів — 59; по Суворовському (4-й квартал Криничок): мешканців — 401 чоловік, укладених договорів з добробутівцями — 26.
Який вихід із всього цього непорозуміння? Допоки чесні платитимуть, бо — чесні? А нечесні і хитрі за рахунок чесних будуть вивозити непотріб у сміттєві баки, закуплені за рахунок місцевого бюджету, тобто нас з вами. Та ще й поводитимуться по-хамськи зі сміттєвими баками, встановленими добробутівцями на їхніх вулицях для їхнього ж блага.

З такими запитаннями ми звернулися до начальника відділу ЖКГ та комунальної власності Криничанської селищної ради Яни Дмитренко та директора КП КСР «Добробут» Оксани Костюк. І ось яку відповідь отримали.
Керівники підрозділів стверджують, що і в подальшому працівники КП КСР «Добробут» будуть здійснювати подвірні обходи для укладання договорів з населенням на вивіз твердих побутових відходів. А хто бажає зробити це самостійно, може підійти за адресою: сел.Кринички, вул.Центральна, 20 з 8.00 до 15.00 щодня. За їх словами, найвірогідніше, доведеться повернутися до забутих методів — зі складанням адмінпротоколів та сплатою в подальшому штрафів на неплатників та тих, хто вивозить сміття у невстановлені для цього місця. До речі, про це йшлося на одному з останніх засідань виконкому Криничанської селищної ради.
Попри все вище сказане, висновок, як не банально це звучить, дуже простий: порядок на вулиці, у селі, державі буде тоді, коли кожен починатиме з себе. І не вважатиме себе найрозумнішим, найпрактичнішим, найхитрішим…
Підготувала Олена ЄВСТІГНЄЄВА